Mid Canterbury Rugby Draw

 

Wednesday 22nd May 2024

 

Secondary school Girls U15

MC Combined V St Taki, Ash Park 2, 5:30 pm

Secondary school Girls U15

St Taki V MC Combined, Pleasant Point 2, 6:00 pm

Friday 24th May 2024

Women

Celtic V Geraldine, Celtic, 7:00 pm

Harlequins V R&M Ravens Warriors, Ash Park 3, 7:00 pm

Saturday 25th May 2024 – Southern Club Day

 

Seniors Luisetti Seeds Combined Comp

Southern v Lincoln, 2:45pm, Hinds1

Rakaia v Woodend, 2:45pm, Rakaia1

Celtic v Southbridge, 2:45pm, Celtic1, 

Saracens v Methven, 2:45pm, Southbrook Park

Senior B – Michael Duff Memorial Trophy

Allenton V Methven, Allenton1, 2:30pm

Celtic V Collegiate, Celtic1, 1:00pm 

Rakaia V Mt Somers, Rakaia1, 1:00pm 

Southern V Hampstead, Hinds1, 1:00pm 

Women

Southern Whitetails V Pleasant Point, Hinds2, 11:30am

Colts

Ashley v Allenton, Ashley LOB 1, 1:00pm

1st XV Championships

MC Combined v St Bede’s 2nd XV, Allenton1, 11:45am

Teenage Combined Comp

Under 18

Plains v Pleasant Point, Celtic2, 1:00 pm

Methven v Rolleston, Hinds 2, 11:45am 

 

Under 16

Prebbleton v Celtic Combined, Prebbleton2, 12:00pm (please refer to the online draw and app for the most up-to-date time & venue)

West Melton v MCRU Plains, West Melton1, 12:00pm (please refer to the online draw and app for the most up-to-date time & venue)

 

Under 14.5

MC Alps v Lincoln, All2, 1:00pm, Allenton 1, 1:00pm

Waihora v Methven W, 11:30am Rhodes Park1 - (please refer to the online draw and app for the most up-to-date time & venue)

Springston v Methven B, 11:30am Dunsandel1, - (please refer to the online draw and app for the most up-to-date time & venue)

Sheffield v Celtic Combined, 2:15pm Glentunnel1 - (please refer to the online draw and app for the most up-to-date time & venue)

Year 8

Allenton v Celtic/Collegiate/Rakaia Combined, All4, 12:30pm

Southern/Tinwald v Hampstead, Hinds5, 1:30pm

Year 8 Methven v Year 7 Rakaia, Rak1, 12:00pm

Year 7

Celtic/Collegiate Combined v Methven/Mt Somers, Celtic2, 12:00pm

Southern/Tinwald v Allenton, Hinds 5, 12:30pm

Year 7 Rakaia v Year 8 Methven, Rak1, 12:00pm

Year 6 

Allenton v Celtic, All2, 1:00pm 

Southern v Methven, Hinds3, 12:00pm 

Tinwald B v Hampstead, Tinw3, 11:30am 

Tinwald O v Collegiate, Tinw4, 11:30am 

Year 5 

Celtic v Methven, Cel4, 1:00pm 

Collegiate/Tinwald Combined v Mt Somers, Tinw2A, 11:30am

Southern B v Hampstead, Hinds3, 1:00pm 

Southern R v Allenton, Hinds3, 11:00am 

Year 4

Celtic G v Tinwald, Celtic4, 12:00pm 

Celtic W v Methven, Celtic3A, 1:00pm

Southern B v Hampstead, Hinds4, 11:00am

Southern R v Allenton, Hinds 4, 1:00pm

Rakaia BYE

Year 3

Allenton v Tinwald, All3, 1:00pm

Celtic v Collegiate, Celtic3B, 1:00pm

Southern B v Hampstead, Hinds5B, 1:00am

Southern R v Methven, Hinds 4, 12:00pm 

Year 2

Celtic G v Allenton M, Celtic3A, 12:15pm

Celtic R v Collegiate, Celtic3B, 12:15pm

Celtic W v Tinwald Celtic1B,12:00pm

Rakaia v Mt Somers, Rak3A, 12:00pm

Southern B v Allenton G, Hinds5A, 11:45am

Southern R v Methven, Hinds 5B, 11:45am

Year 1 

Celtic v Collegiate, Celtic1A, 12:00pm

Rakaia v Methven R, Rakaia3B, 12:00pm

Southern B v Methven W, Hinds5A, 11:00am

Southern R v Allenton G, Hinds 2A, 11:00am

Southern W v Methven B, Hinds 2B, 11:00am

Tinwald B v Hampstead G, Tinwald1A, 12;00pm

Tinwald O v Hampstead B, Tiwanld1B, 12:00pm

Allenton M Bye