MCRU Town & Country Teams named for 2015
10 June - Mid Canterbury Rugby would like to announce the JAB Town & Country teams selected for the Annual Town Verse Country fixtures that are to be held at the Mayfield Rugby Club on Sunday 21st June 2015.

 
  TOWN
 
Under 6

Paddy Gould, Ollie Smith, Liam Wilson, Cooper Batty (Allenton), Tamiti Graham, Isaac Adam, Finlay Gibson (Celtic), Callum Begg, Seth Hapeta, Kinneir Lowe  (Collegiate), Bronson Kellett, Lucius Hunt, Timote Makaui, (Hampstead)               
If unavailable or for further information, please contact Stu Begg 027 231 4072 or Richie McCrea 027 626 0784
 
Under 7
Riley Breen, Liam Elliott (Allenton M), Lucas Carr, Jett Jansen, (Allenton G), Jack Hyslop, Archie Nijjar, (Celtic), Jacob Robinson, Toby Grant, (Collegiate Regent Cinema), Ethan Marriott, Ashton Cromie (Collegiate Countdown), Lui Vapulu, Kymani-Cruz Pupuke (Hampstead)
Coaches: Kevin Urquhart & Marseilles Wiki
Practice:  40 minutes before kick-off.
If unavailable please contact Kevin on 027 345 9010.
 
Under 8
Locky Friel, Brody Duke, Hunter Thompson (Allenton), Austin Rollinson, Riley Broker, Ryan Richan (Collegiate), Jordy McGillen, Louis Hastie, Jan Steenkamp, Hanroux Wessels, Jake Parsons (Celtic)
Cooper Kellett, Ihaka Wehipeihana, Nikau Forsyth (Hampstead)
Practice: Wednesday 17th June at 4.30pm at the Collegiate Rugby Grounds.
If unavailable please contact either Bevan Richan 021 525 916 or Corey Hastie 027 433 5793.
 
Under 9 - Amended
Jacob Argyle, Declan Pretorius (Allenton), Oliver Hobbs, Fletcher Hobbs, Murphy Dargue, Aston Nijjar (Celtic), Caleb Farquhar, Harrison Russell (Collegiate), Vili Fifita, Cohan Reid, Ashlin Halaufia (Hampstead)
Practice:  Sunday 14th June 10am & Tuesday 16th June 4.30pm at Collegiate Rugby Grounds.
If unavailable please contact Simon Fitzgerald 027 574 6810.
 
Under 10
Jack Busch, Mason Duke, Lachlan Jemmett, Sam Milner, (Allenton M), Dontae Misa, Logan Johnson, Tom Rosevear (Allenton G), Henry Thomas, Henry Wallis, Ryan Chambers (Celtic), Tala Touli, Ollie Gilbert, Losa Kilikiti (Collegiate)                       
Practice: Wednesday 10th and Wednesday 17th June at 4.30pm at the Celtic Rugby Grounds.
If unavailable please contact either Ben Busch on 027 630 2978 or Dale Thomas on 027 432 0246.
 
Under 11
Liam Fuller, Harry Preston, Bailey Gleeson, Ned Milne, Matheson Colquhoun, (Allenton), Charlie Banks, Josh Brinsdon, Xavier Dalton, Henry Hobbs, Riley Sa (Celtic), Fergus O’Neill, Jackson Ross, Charlie Galbraith, Lockie McArthur, Clay Bell (Collegiate) Angus Stewart, Fritz Solofuti, Leo Solofuti, Jamie Reid, Te Uatuka Weipeihana, (Hampstead)
Practice: Sunday June 14, 1.30-3pm Celtic Rugby Grounds. 
If unavailable please contact: Murray Dalton 021 181 7379.
 
Under 12

Corey Adams, George Rosevear, Nick Rattray, Jack Gibson, Bailey Longtime (Allenton), Archie Schluter, Ged Wall, Cameron Prendergast (Celtic), Jake Jackways (Collegiate), Ritchie Fulusaou, Lucan Taylor-Culshaw, Ethan Green, Caleb Ward, Aidan Bennett, Otto Mareko, Teamorangi Wehipeihana, Isileli Ula, Anthony Pore (Hampstead)
If unavailable or for further information, please contact Vaughan Ward 027 768 1722 or Andy Rattray 027 372 4455.
 
Under 13
Jacob Gray, Oliver Phillips, Kalen Tait, Zion Johunui  (Allenton), Jack Clinton, Hamish Kerr, Edwin Dargue, Aakash Poudel, (Celtic), Christian Thompson, James Harris, Mac Kaitao, Ben Jackson, Tairi-Tupo Morunga, Mitch Ruffell, Izack Otene, Kotiti Patea, James Medlock, Taurangi Daniels,  Chris Lay, Nathan Johnstone  (Hampstead)
Practice:  Monday 8th 4.30 -5 30 & Friday 5-6.30 at the Hampstead Rugby Grounds.
If unavailable or for further information, please contact Lance Taylor 021 073 0936.
 
Under 14
Russell Aitken, Henry Daly, Tane Putaranui, Braxton Morrison, Abel Wilson (Allenton), Zane Cockburn, Opeti Draunibaka, William Adlam (Celtic) Fotu Hala , Marcus Bishop, Connor Perriton,  Bryden Smith, Joseph T Daniel, Max Watson, Brock Ramsay, Brynmor Workman, Harrison Jackson, (Hampstead) Plus 3 more,
Practice: Sunday 14th June, 9am at Allenton Rugby Grounds,
If unavailable please contact Mark Bishop 027 603 5464.
 
 
COUNTRY
 
Under 6

Connor Jenkins, Elliot Markillie, Blake Walker (Methven), Alex Parris, Jarrod Geeson, Kayden Anderson (Rakaia), Edward Pottinger, Harry Shearer, Ryan Jones (Southern), Blake Cook, Riley Stevens, Kahu Douglas (Tinwald)
If unavailable or for further information, please contact Cam Walker 027 453 2168, Gregor Robertson 027 362 438 or Graham Muckle 027 836 7754.
 
 
Under 7
William Brown, Harry Johnson , Monty Kelk, (Methven), Ollie Jackways, Matthew Wilcox, Reuben Hart, (Rakaia), Hamish Peck, Max Carr, Mateo Tejas, (Southern), Riley Butler, Tyler Tuki, Kalyn Chambers, (Tinwald)
If unavailable or for further information, please contact Matt Hart 027 547 8935 or Ken Aitken 027 820 3047
 
Under 8
Bede Giera, Henry King, Blake Robinson, Toby Brown, (Methven), Finn Viex, Austin Ford, Lachie Jones, Ryan Garcia, (Rakaia), Ryan Proudman, Angus Carr, Harry Carr, Finlay Fulton, (Southern), Arlyn Whittaker, (Tinwald)
Practice: Sunday 14th June, 1pm at Methven Rugby Grounds
If unavailable please contact Ryan Carr 027 432 4022 or Andrew Carr 027 470 1067.
 
Under 9
Will Lemon, Tom Mackenzie, George Fulton (Methven Black), Zane Harmer, Isaiah Carter, Ben Walker (Methven Mt Hutt), Tyler Maher , Oli Munro, Kaleb Thompson, (Rakaia), Will Saunders, Logan Peck, Brodie Burrowes (Southern), Dale Burgess, Elliott Ward,​Toby Colquhoun (Tinwald)
Practice: Thursday 18th June, 3.30-5.00pm at Tinwald RFC grounds
If unavailable please contact Anton Nicholls 027 586 0246 or Steve Burrowes 027 222 4827.
 
Under 10
Colt Hill, Ethan Jones, Jack Irwin, Patrick Currie, Jack Brown (Methven), Hugh Saunders, Sam Hinton, William Ryan, Ethan Hill, Jack Middleton (Tinwald /Southern), Seth Bradley-Doig, -George Macleod, Luke Slee, Tom Taylor, Darius Lott (Southern)
Practice: Thursday 11 June, 4pm, Ashburton Showground’s
If unavailable or for further information, please contact Dave Macleod 027 244 7124
 
Under 11
Sam Cuttle, Reuben Brown, Gabriel Newton, Max Hellyer, Thornton Taylor (Methven), Steph Geeson, Lockie Atkinson, James Harper, Dan Jones, Tim Boag, (Rakaia), Harry Schmack, Aidan Watt, Devon Flannery, James McLaren, Isaac Simpson (Southern), Ben Wallington, Darrin Pethig, Corey Jenkins, Brodie Winstone, Harry Soal (Tinwald)
If unavailable or for further information, please contact Reece Wallington 022 108 4289.
 
Under 12
Tino Heripo, Jack Jones ,Alex Barnaby, Logan Marshall, Gus Casey-Solly, Anthony Kearvell Alex Roderick, Reilly Duff, Charlie Brown (Methven), Josh  Dunlea (Rakaia), Hugh Cameron, Kaden Forrester, Tomas Wilson (Southern), Ben Middleton , Jack Soal, Cade Whittaker , Jayden Jenkins, James Brady ,Ryan Allen (Tinwald)
Practice:  Sunday 14th June 10:00am at Methven & Wednesday 17th June 4:30pm at Tinwald RFC
If unavailable or for further information, please contact James Roderick 021 835 1716 or Brent Middleton 027 441 2466.
 
Under 13
Sam Taylor, Olly Hood, Preston Docherty, Sam Ree, Jarred Hill, Guy Smith, Josh Sheridan (Methven), Lockie Deuart, Abe O’Donnell, Jackson Winstone, Ben Donald, Josh Jones, Sam Brown (Tinwald), Hayden Davis, Dylan Page, Harry Stapleton, (Southern), Harley Burton, Chaedis Tamakaha (Rakaia), with 2 more to be added
Practice: Thursday 18th June, 5.30pm at Ashburton Showground’s
If unavailable or any questions please phone Bruce Hood 302 8589 or Warren Donald 308 9227.
 
Under 14
Duncan Callaghan, Jaeden Kershaw, Jeremy Eaton, Joel Talbot, Josh Harkness, Mitchell Barron, Thomas Henderson, Tobi Dalglish, Zack Bell, Max Goodwin, (Methven), Toby Lee, Mitchell Farr, (Methven/Celtic), Sam Pearce (Rakaia), Jaffar Nuru, Noah Broomhall , TJ Lensley, (Southern), Brayden Poulter, Tom Middleton, Logan Perkins (Tinwald)
Practice:  Wednesday 17 June, 4.30 at the Ashburton Showground’s.
If unavailable please contact Alby 027 267 7510 or Mike 027 214 3674.
 
Joomla SEF URLs by Artio